Menu

Popstar yarışmaları insanı ünlü yapıyor ama oyuncu yapamıyor

Son yıllarda birçok anne baba, çocuklarının ünlü olmasını istiyor. Sosyal medyada art arda fotoğraflarını paylaşmakla kalmıyor, dizilerde ve reklam filmlerinde oynamaları için de onları çeşitli ajanslara yazdırıyor. Peki, bu ne kadar doğru? Çocuklara oyunculuk, yazarlık ve drama eğitimleri veren Erbulak Evi'nin kurucusu tiyatrocu Ayşe Erbulak ve Erbulak Evi'nin iki genç öğrencisi Berk ile Efe Can Karakaya ile konuştuk.

'POPSTAR YARIŞMALARI İNSANI ÜNLÜ YAPIYOR, AMAOYUNCU YAPAMIYOR'
Aileler çocuklarının neden ünlü olmasını istiyor?

Ayşe Erbulak: Bunun birçok sebebi olabilir. Ancak her istek, bunun doğru olduğu anlamına gelmez. Birçok anne baba kendi arzuları için çocuklarının hayatlarını kısıtlıyor. Bu doğru değil. Bir çocuğun ünlü olması o çocuğu diğer çocuklardan farklı ve özel hale getirmez. Biz çocuklara kendilerini doğru ifade etmeyi, saygılı olmayı ve gerçekten çok okumayı ve araştırmayı öğretmeliyiz, ünlü olmayı değil.

Peki, bir çocuğun dizide veya reklam filminde olması neden önemli?

Ayşe Erbulak: Önemli olan oynaması değil, beyazcamın sihrini göstermesi. Bizim toplumumuzda televizyona gereğinden fazla önem veriliyor. Bu durum çocukların psikolojisini olumsuz etkilediği gibi onların tavırlarını ve çevreye yaklaşımını da olumsuz etkiliyor. Birçok anne-baba çocuğunu ajansa yazdırıp, çocuğu üzerinden para kazanmak istiyor. İşte bu da çok yanlış. Çünkü bu çocukları öğrenmekten çok ‘çocuk işçi’ yapmaya itiyor. Bize birçok aile “Benim çocuğum Kıvanç Tatlıtuğ’a benziyor” diye geliyor. Biz de onlara “Kıvanç Tatlıtuğ bir tane, sizin çocuğunuzun da tek olması lazım” diyoruz. İşte bunu anlamıyor anne baba. Önce bunu anlaması lazım.
 
 
Popstar veya yetenek yarışmaları peki?

Ayşe Erbulak: Çocukların bu yarışmalara katılmasını doğru bulmuyorum. Aileler “Benim çocuğum da bir an önce ünlü olsun, hem para kazansın ve bize destek olsun hem de ünlü olsun” istiyor. Popstar veya yetenek yarışmaları çocukları ekrana taşıyor, ama onlara bir şey katmıyor. O yarışmalarla “Hiçbir eğitime gerek kalmadan ünlü olma” hissiyatı yaratılıyor. Hedef hep para! İşte bu olamaz. Çocuk eğitiminde hedef olarak para konulamaz.

Aileler ne yapmalı?

Ayşe Erbulak: Anne babalar çocukları böyle bir yola itmeye çalışmakla onlara kötülük yapıyor. Yapılacak ilk şey, çocuğun iyi eğitim almasını sağlamaktır. Çocuğu ünlü yapmaya çalışmak onu bir yere taşımaz, ama iyi eğitim onu her anlamda geleceğe taşır. Ayrıca çocuklar, ailelerinin istediği kişi değil, kendilerinin istediği kişi olmalıdır. Bu nedenle çocuklarına, ne istediğini sormalılar. Çocuklarının sırtından para kazanmayı kesinlikle düşünmemeliler. Çünkü bu da çocuğu yok edecek bir şeydir. Aileler çocuklardan bir şey almak yerine, onlara iyi eğitim vermeli. Onlara yol açmalı.
 
OKULUN ÖĞRENCİLERİ BERK VE EFE CAN: "HERKES EĞİTİM ALMALI!"

Oyunculuk üzerine eğitim alan iki yetenekli kardeş Berk ve Efe Can Karakaya, oyunculuk eğitiminin onlar için aslında bir yaşam eğitimi olduğunu belirtiyor. 3 yıldır Erbulak Evi’nde ders alan ikili, kendilerindeki gelişimi aşama aşama gördüklerini belirtiyor. Erbulak Evi’nin bahçesinde konuştuğumuz Berk ve Efe Can’ın hayali gelecekte başarılı birer oyuncu olmak. Ancak onlar hızlı şöhretin peşinde değil. Kalıcı işler yaparak, yıllarca anımsanacak oyunculuklara, filmlere ve tiyatro çalışmalarına imza atmak istiyorlar.
 
 
Okula nasıl başladınız?

Berk Karakaya:“Ben oyuncu olmak istiyordum, ama çok utangaç biriydim. Misafirlikte bir bardak su bile isteyemezdim. Utangaçlığım o seviyedeydi. Ancak oyunculuk eğitimine başladıktan sonra önce kendimi ifade etmeyi öğrendim. Utangaçlığımdan eser kalmadı. Artık yüzlerce kişinin karşısına çıkıp oyunculuk yapabiliyorum. Bu, benim için muhteşem bir deneyim.
Efe Can Karakaya: “Ağabeyim oyunu olmak istiyordu. İlk gün Erbulak Evi’ne kayıt olmaya babamla beraber gitmeye karar verdiler. Sonra ben de gitmek istedim. Gittik. Babamlar sohbet etti ve bana ‘Sen de oyuncu olmak istiyor musun?’ dediler. Ben de oyuncu olmak istemediğimi avukat olmak istediğimi söyledim. Sonra nedense konuşmalar ilerledikçe içim ısındı oyunculuğa… Eve gittiğimizde babama ‘Ben de oyuncu olmak istiyorum’ demeye başladım. Onlar da kırmadılar ve kayıt oldum. Ben de çok utangaç biriydim. Konuşmazdım pek… Kitap okumayı da hiç sevmezdim. Basketbolu futbolu severdim. Ama şimdi düzenli kitap okuyorum, hatta kendi tiyatro oyunumu bile yazdım.”
 
Peki, drama ve oyunculuk eğitimi almak isteyenlere neler önerirsiniz?

Berk Karakaya: “Bu eğitimler sadece oyunculuk için değil. Bence herkes gitmeli. Biz, okuldan önce kendimizi doğru düzgün ifade edemezdik, ama artık kendimizi ifade edebiliyoruz. Bu çok önemli. Gelecekte bir iş görüşmesine gittiğimizde de kendimizi doğru ifade edebileceğimizi biliyoruz artık. Biz, hangi alanda olursa olsun, herkesin çok iyi eğitim alması gerektiğini düşünüyoruz.”

Efe Can Karakaya: “Bize, burada oyuncu olmaktan çok iyi insan olmak öğretiliyor. Her alanda sosyal olmamız, kendimizi iyi ifade etmemiz ve alçakgönüllü olmamız söyleniyor. Dolayısı ile biz başkalarının yerinde olmayı istemiyoruz, kendimiz olmak istiyoruz. Günlük şöhretler ve hızlı yükseliş yerine, oldukça emin adımlarla kalıcı işler yapmak istiyoruz. Bu nedenle herkes eğitim almalı.”
 
 

Kapat