Menu


Şeytan Şekeri Kestim…
Bu yaşıma geldim en az hadi abartmadan yazayım şöyle ki en az 30 kez diyet yapmışımdır ve her seferinde “BU SON, BİR DAHA KİLO ALMAM” çığlıklarını atıp belli zaman sonra tekrar eski halime olmasa da yakınına dönmüşümdür. Bunu okuyanların “Ahh evet, ben de ben de” dediğini duyuyorum şu an…
 
Diyetisyen ya da zayıflama kliniğine gidiyorsunuz, tartılma, ölçülme-biçilme, kan tahlilleri filan, hatta programı elinize almadan bir gece önce “aman yarın diyete başlayacağım nasılsa” deyip üzerinize afiyet “son güllük” adına daha da yiyorsunuz.
 
Sonunda elinize bir program tutuşturuluyor;
 
KİBRİT KUTUSU KADAR PEYNİR
3 ZEYTİN ya da 1 TATLI KAŞIĞI ZEYTİNYAĞI
HAŞLANMIŞ TAVUK
IZGARA ET
 
İlk hafta süper gidiyor, çünkü tartıya çıkacaksınız, size ilk karne notları verilecek. Ödem filan atarken 3-5 kg gitmiş olarak danışmanınızdan sevinç çığlıkları ile çıkıyorsunuz. Ertesi haftaya motivasyon süper.
3 ay boyunca ortalama 10-12 kg veriyorsunuz.
 
İşte felaket o noktada başlıyor, çünkü “kibrit kutusu peynir” hesabından yılmış, eh istediğiniz kiloya da son 5 kg kalmışken kaçamaklar, kaçamaklar ve yaklaşık 8-10 içinde hiç farkında olmadan eskiye dönüşL(
 
Ben bu serüvenden en az 30 adet yaşamışımdır.
 
Sonunda 2 yıl evvel şöyle bir karar aldım;
 
“Daha zayıflayamam, diyet yapmaktan da bıktım, bu kilomu koruyayım razıyım” dedim.
 
Porsiyonları küçülttüm, yürüyüşlerimi arttırdım, ekmeği azalttım ve tabii hep SİYAH giyinerek; “eh fena değil, balık etiyim canım, hem kaç yaşındayım” noktasına geldim.
 
Ama hiçbir zaman şekeri, rafine şekeri tamamen kesmemiştim.
 
Sanırım 24 Mayıs akşamıydı, küçük bir ev baklavası dilimi ile birlikte minik bir bal kabağı tatlısı yedim. Eve döndüğümde “AY BANA Bİ’ŞEYLER OLUYOR” kıvamındaydım.
 
İşte o gün kestim şekeri. O gün bugündür ağzıma koymadım.
 
24 ağustosa az zaman kala 12-13 kilodan fazla hafifledim. Vücut insülin ile uğraşacağına başka organları onarma, yenileme uğraşısı içine girdi.
 
Şeker, şeytandır. Kestim attım.
 
Bu yazıyla ilgilenenler için sonraki serüvenimi yazacağım. Eee bloglar ne için var, bu işler içinJ
 
P.S./1 Fotoğraf 12 Mayıs da çekilmiştir. Değişimi giderek gösterme derdindeyim. Belki 3-5 kişiye faydam dokunurJ
 
P.S./2 Bugüne kadar gittiğim tüm diyetisyenlerim süper insanlardı ve çok başarılıydılar, onları hep ben yarım bıraktım. Biline.
Kapat